تفاوت سرمایه گذاری خطرپذیر و سرمایه گذاری غیر بورسی

در نگاه اول سرمایه گذاری خطرپذیر و سرمایه گذاری غیربورسی کم و بیش یکسان به نظر می رسند: هردو شرکت هایی هستند که پول زیادی برای سرمایه گذاری در کسب و کارهای خصوصی دارند و امیدوارند سود کلانی بدست آورند. اما تفاوتهای اساسی بین این دو – در نوع شرکتی که در آن سرمایه گذاری می کنند- وجود دارد.

سرمایه گذاری خطرپذیر

یک نهاد سرمایه گذاری خطرپذیر، در اوایل عمر یک شرکت روی آن سرمایه گذاری می کند و به آن سرمایه حیاتی لازم را میدهد تا شروع به کار کند و با تلاش مجدانه و کمی شانس رشد کند.
نام نهادهای سرمایه گذاری خطرپذیر بیشتر با استارتاپ های فناوری محور گره خورده، شاید به این دلیل که بسیاری از این استارتاپ ها توسط این نهادها تامین مالی شده اند اما سرمایه وی سی ها به سرمایه گذاری های غیر فناوری مانند وی ورک و بلو باتل کافی نیز تخصیص داده می شود
پول در صندوق یک شرکت سرمایه گذاری خطرپذیر از شرکای با مسئولیت محدود آن تهیه می شود که بسته به اندازه و وضع صندوق می تواند شامل شبکه ای از افراد ثروتمند ، دفاترمدیریت ثروت خانوادگی آنها و سرمایه گذاران نهادی مانند موقوفات خیریه یا دانشگاه، صندوق های بازنشستگی، صندوق های سرمایه گذاری مشترک و سایر شرکت های مدیریت پول باشد.
صندوق های خطرپذیر تمایل به سرمایه گذاری های جسورانه تری دارند که در چندین شرکت پخش می شود. به این ترتیب اگر یا چند استارتاپ شکست بخورند، کل سرمایه صندوق از دست نمی رود؛ در این میان اگر یک یا دو استارتاپ به موفقیت بزرگی دست پیدا کنند برای صندوق بسیار سود‌آور است.
از آنجا که بازار سرمایه گذاری خطرپذیر داغ تر شده است ، شرکت های سرمایه گذاری خطرپذیر اغلب برای تخصیص دورهای تأمین مالی با یکدیگر رقابت می کنند. بسیاری از سرمایه گذاران سعی می کنند، خود را با ارائه مجموعه ای از خدمات ، غالباً متناسب با زیر مجموعه خاصی از شرکت ها، متمایز کنند که از این روش برای توجیهِ گرفتن سهام قابل توجهی از آن شرکت ها استفاده می کنند. شرکت های سرمایه گذاری سرمایه گذاری خطرپذیر همچنین ممکن است در هیئت مدیره یک شرکت کرسی بگیرند. از نظر تئوری، این روش، باید به آنها حق حاکمیت و کنترل اضافی بر شرکت های موجود در پرتفوی آنها اعطا کند ، اما، ظهور ساختارهای سهم رأی چند سطحی (که معمولا بنیان گذاران آن را می پسندند) و تمایل اخیر به انتقال قدرت به بنیان گذاران نشان می دهد که مدیران قدرت کمتری نسبت به قبل دارند.

سرمایه گذاری غیربورسی

از سوی دیگر،‌ شرکت های سرمایه گذاری غیر بورسی روی شرکت هایی که نیاز به افزایش سرمایه و سازماندهی مجدد دارند متمرکز هستند که بتوان آنها را با سود خوب فروخت.
شرکت مدیریت دارایی بلک راک چگونگی عملکرد آن را در سه مرحله توصیف می کند: خرید ، مبادله، فروش. یک شرکت سرمایه گذاری بورسی با خرید سهام در یک شرکت (معمولاً سهام بزرگتری نسبت به یک شرکت سرمایه گذاری خطرپذیر) ، امور بازسازی و تجدید ساختار را انجام می دهد تا درآمد بیشتری کسب کند و سپس آن را با سود زیاد، به عنوان مثال از طریق عرضه عمومی سهام بفروشد.
سرمایه گذاری غیر بورسی ریسک کمتری نسبت به سرمایه گذاری خطرپذیر دارد زیرا سرمایه گذاران غیر بورسی در شرکتی سرمایه گذاری می کنند که در حال حاضر بر پایه برخی از اصول تجارت بنا شده باشد- نه اینکه صرفا از دو بنیان گذار با لپ تاپ و یک رویا تشکیل شده باشد. به گزارش اینوستوپدیا ، بنگاه های سرمایه گذاری غیر بورسی معمولاً از شرکت ها سهم بیشتری دریافت می کنند.
پینگ یک نمونه خوب از شرکتی است که هم دارای سابقه سرمایه غیر بورسی و هم خطرپذیر است. پینگ ابتدا با تامین مالی از سمت صندوق سرمایه گذاری خطرپذیر آغاز به کار کرد و در در سال ۲۰۰۴ مبلغ ۵.۸ میلیون دلار برای سری اِی خود از جنرال کاتالیست سرمایه جذب کرد. این شرکت همچنین در بازه زمانی سال ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۴ مجموعا ۱۲۸.۳ میلیون دلار سرمایه را در راندهای با نوسان متفاوت جذب کرده است.
این شرکت توسط شرکت سرمایه گذاری غیر بورسی ویستا اکوئیتی پارتنرز با مبلغ ۶۰۰ میلیون دلار در سال ۲۰۱۶ خریداری شد. اینکه ویستا به چه نحوی پینگ را بازسازی کرده نامشخص است، اما این شرکت چند هفته پیش خروج خوبی داشت. IPO آن قبل از تاریخ شروع معاملات ۱۸۷.۵ میلیون دلار سرمایه جذب کرد و سهام آن در اولین روز معاملات ۲۵ درصد رشد داشت. این شرکت از تاریخ ۱۶ اکتبر حدود ۱.۲۵ میلیارد دلار سهم از بازار را در اخیتار دارد.
با این حال ، فاصله بین این دونوع سرمایه گذاری به طور فزاینده ای در حال کمرنگ تر شدن می باشد.
پست میتز به طور مثال در ماه سپتامبر سال جاری مبلغ ۲۲۵ میلیون دلار سرمایه از شرکت سرمایه گذاری غیر بورسی جی پی آی سرمایه جذب کرده است. این شرکت قبلا نیز از شرکت های سرمایه گذاری خطرپذیر مانند اسپارک کپیتال و فاندرز فاند سرمایه جذب کرده است. این شرکت همچنین مبالغ هنگفتی از بلک راک و تایگر گلوبال منیجمنت سرمایه دریافت کرده است.
اینکه به چه میزان این دو نوع سرمایه گذاری در شرکت هایی که برای سرمایه گذاری انتخاب می کنند با هم همپوشانی دارند ، مشخص نیست. اما هر دو با سودآوری شرکت های خصوصی در حال پیشرفت هستند.