گزارش عملکرد انجمن سرمایه‌گذاری خطرپذیر

دومین جلسه کارگروه صندوق‌های پژوهش و فناوری که روز سه‌شنبه مورخ ۹۹/۰۲/۰۹ برگزار گردید به ارائه گزارش عملکرد انجمن اختصاص یافت.

دکتر فریدوند، رئیس هیات مدیره انجمن صنفی کارفرمایی صندوق‌ها و نهادهای خطرپذیر ایران، در دومین جلسه کارگروه صندوق‌های پژوهش و فناوری گزارشی از عملکرد اعضای این انجمن در سال ۹۸ را ارائه کرد. این گزارش بر اساس آخرین اطلاعات دریافتی به ارائه عملکرد ۸ ساله اعضای این انجمن در اکوسیستم کارآفرینی کشور پرداخته است.

کل خدمات در سال ۹۸

در این گزارش حجم کل خدمات مالی ۸ ساله اعضای انجمن به بیش از ۵۲۰۰ میلیارد تومان رسیده است که بیش از ۲۲۰۰ میلیارد تومان خدمات ارائه شده در سال ۹۸ بوده است. این گزارش نشان می‌دهد خدمات مالی این انجمن در سال ۹۸ نسبت به سال ۹۷ افزایش دو برابری داشته است.

حجم سرمایه گذاری خطرپذیر در سال۹۸

این گزارش آمار مربوط به سرمایه‌گذاری خطرپذیر، تسهیلات پرداختی و صدور ضمانت‌نامه در سال‌های گذشته را نشان می‌دهد. در سال ۹۸ بالغ ۲۷۱ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری خطرپذیر بر روی ۱۴۵ استارتاپ انجام گرفته است که نسبت به سال ۹۷، ۹۹ درصد رشد را نشان می‌دهد. عضویت سرمایه گذاران خطرپذیر جدید در انجمن، ورود صندوق‌های پژوهش و فناوری در حوزه سرمایه گذاری و فعالیت جسورانه صندوق های بورسی در سال گذشته از دلایل اصلی افزایش میزان سرمایه گذاری خطرپذیر بوده است. مطابق این گزارش در این مدت متوسط مبلغ سرمایه‌گذاری بر روی هر استارتاپ از یک میلیارد تومان به یک میلیارد و۸۷۰ میلیون تومان افزایش یافته است.

حجم تسهیلات در سال ۹۸

آمار مربوط به تسهیلات عملکرد اعضای انجمن نشان می‌دهد مبلغ ۹۵۱ میلیارد تومان انواع تسهیلات به شرکت‌های دانش‌بنیان، فناور و استارتاپ‌ها در ۳۹۲۰ فقره پرداخت شده است. میزان تسهیلات پرداختی توسط اعضای انجمن در سال ۹۸ به میزان ۲۳۷ درصد رشد داشته است که این موضوع ناشی از توسعه تعاملات صندوق‌های پژوهش و فناوری با صندوق نوآوری و شکوفایی در سال گذشته بوده است.

حجم تسهیلات ویژه کرونا در سال ۹۸

یکی از مهم‌ترین بخش‌های این گزارش ارائه خدمات مالی و اعتباری در قالب تسهیلات و کمک‌های بلاعوض به شرکت‌های دانش‌بنیان و استارتاپ‌هایی بوده است که در حوزه پیشگیری و تولید محصولات بهداشتی و سلامت‌محور مرتبط با بحران کرونا فعالیت داشته‌اند که در روزهای پایانی سال گذشته در قالب ۹۵ طرح به میزان ۱۷۱ میلیارد تومان تسهیلات ویژه کرونا پرداخت شده است.

حجم ضمانت نامه در سال ۹۸

صدور انواع ضمانت‌نامه توسط صندوق‌های پژوهش و فناوری عضو این انجمن از دیگر بخش‌های این گزارش بوده است که حجم این خدمات در سال گذشته به بیش از ۹۸۰ میلیارد تومان در قالب ۲۴۴۵ فقره رسیده است که در مقایسه با سال گذشته با رشد ۸۳ درصدی رو به رو بوده است.

چالش‌های تامین کنندگان مالی حوزه نوآوری

رئیس هیات مدیره انجمن در گزارش عملکرد اعضای خود در پایان جلسه کارگروه صندوق‌های پژوهش و فناوری با بیان مشکلات و چالش‌های تأمین مالی حوزه فناوری به نقش نهادهای مرتبط با این حوزه در راستای بهبود کیفیت و کمیت خدمات، لزوم توجه به ارتقاء اعتبار ضمانت‌نامه‌های صندوق‌های پژوهش و فناوری، ایجاد مشوق‌های سرمایه‌گذاری و سازماندهی ورود نهادهای دولتی در حوزه‌های مختلف تامین مالی و سرمایه‌گذاری پرداخت.

گزارش کامل عملکرد ۸ ساله انجمن سرمایه‌گذاری خطرپذیر ایران به زودی منتشر خواهد شد.