گزارش تصویری از آخرین وضعیت سرمایه گذاری خطرپذیر در سال ۲۰۱۸ ایران و جهان در برنامه یلدای کارآفرینان استارتاپی

بر اساس گزارشات pitch book در سال ۲۰۱۸ بیش از ۲۵۰ میلیارد دلار در صنعت VC جهان سرمایه گذاری انجام شده است که این میزان ۴۶ درصد رشد نسبت به سال ۲۰۱۷ را نشان میدهد.

بیش از نیمی از یونیکورن های جهان از کشور آمریکا بوده است.

در این سال تعداد معاملات صورت گرفته کاهشی بوده امت حجم معاملات رشد چشمگیری را نشان میدهد.

وضعیت صنعت سرمایه گذاری در ایران متاثر از وضعیت کلی حاکم برا اقتصاد کشور بوده است؛ بالغ بر ۱۲۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری اعضای انجمن سرمایه گذاری در سال جاری بوده است که پیش بینی می شود با تکامل این صنعت در کشور و ظهور بازیگران جدید در اکوسیستم حجمم سرمایه گذاری ها تا ۵۰۰ میلیارد تومان در سال آینده افزایش یابد.

این گزراش، عدم رعایت حقوق مالکیت معنوی و حق کپی رایت، وجود نااطمینانی در اکوسیستم (فیلترینگ، تحریم ها و … ) وضیعت نامطلوب فضای کسب و کار و نبود مشوق های حمایت ازسرمایه گذاران خطرپذیر در کشور را چهار چالش های مهم این صنعت عنوان کرد.

محمدمهدی فریدوند رئیس انجمن سرمایه گذاری خطرپذیر ایران در گزارش سالیانه این نهاد ضمن اشاره به موانع و مشکلات ساختاری حاکم بر اقتصاد کشور اظهار امیدواری کرد با ورود بازیگران جدید در اکوسیستم فناوری و نوآوری کشور شاهد افزایش میزان سرمایه گذاری در سال آتی در این صنعت خواهیم بود

رئیس انجمن VC ایران: صندوق های سرمایه گذاری خطرپذیر و صندوق های پژوهش و فناوری عضو انجمن آمادگی لازم برای سرمایه گذاری بر روی استارتاپ ها و شرکت های دانش بنیان را دارند.

برنامه کافه سرمایه با حضور مدیران سرمایه گذاری اعضا انجمن و انجام مذاکرات با استارتاپ ها برگزار شد.