مراسم معارفه اولین صندوق سرمایه گذاری جسورانه بازار سرمایه کشور (صندوق جسورانه رویش لوتوس) در تاریخ ۲۹ آذر ماه، در سالن آمفی تئاتر بانک پارسیان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی شرکت تامین سرمایه لوتوس پارسیان، در ابتدای این مراسم که با حضور مدیران بازار سرمایه، گروه مالی پارسیان، پژوهشگاه رویان و سایر نهادها برگزار شد، آقای عباس خسروانی، معاون اجرایی بانک پارسیان و رئیس هیأت مدیره تأمین سرمایه لوتوس پارسیان ضمن خوشامدگویی به حضار، از اهمیت حرکت در راستای اعتلای جایگاه بازار سرمایه کشور سخن گفت و نوید داد که شرکت تأمین سرمایه لوتوس پارسیان همواره در تلاش است ابزارهای جدید به بازار سرمایه کشور معرفی و عرضه کند.

1

علی تیموری شندی مدیرعامل و عضو هیئت مدیره تأمین سرمایه لوتوس پارسیان با اشاره به آمار جهانی، به لزوم ایجاد زیرساخت دانشی با همکاری فعالان حوزه بازار سرمایه برای پیشرفت هرچه بیشتر اقتصاد کشور تاکید کرد.

مدیرعامل شرکت تامین سرمایه لوتوس پارسیان در ادامه این مراسم گفت: صندوق جسورانه رویش لوتوس به عنوان اولین صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه (VC) با نماد “رویش” و با سرمایه ۵۰ میلیارد تومانی، در حوزه سلامت با رویکرد زیست فناوری و تکنولوژی مالی فعالیت می‌کند و امکان تجاری سازی دستاوردهای آن وجود دارد.

علی تیموری به اهمیت شرکت های دانش بنیان اشاره کرد و گفت: تامین سرمایه لوتوس علی رغم زمان کوتاه فعالیت خود تلاش کرده با هدف گذاری مناسب بتواند حضور موثر و مفیدی در حوزه تامین مالی شرکت های دانش بنیان داشته باشد.

وی ادامه داد: در حال حاضر سهم سرمایه گذاری طرح های دانش بنیان در ایالات متحده حدود ۲ درصد از GDP این کشور را شامل می‌‌شود و سهم این شرکت‌ها در GDP بالغ بر ۲۱ درصد است و این موضوع نشان دهنده‌ پتانسل رشد بالای این شرکت‌ها است؛ همچنین نرخ بازدهی سالانه سرمایه گذاری جسورانه در آمریکا در ۲۰ سال اخیر بالای ۳۰ درصد بوده است.

مدیرعامل تامین سرمایه لوتوس پارسیان با بیان اینکه این حجم سرمایه گذاری در کشور آمریکا ضرورت توجه به حوزه‌های دانش بنیان را نشان می دهد، گفت: صندوق‌های جسورانه می‌توانند برای تامین مالی شرکت های دانش بنیان زیر ساخت‌های مناسب را فراهم و با استفاده از ایده و دانش، محصولات تجاری سودآور تولید کنند.

2وی ضمن اشاره به اینکه حوزه های اصلی سرمایه گذاری صندوق جسورانه لوتوس عبارت است از سلامت ( دارو های بیوتکنولوژیک) و فن آوری های مالی، گفت: از ابتدای زمستان پذیره نویسی اولین صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه (VC) انجام می شود و همچنین در راستای توسعه سرمایه گذاری‌های جایگزین صندوق کالایی در بهمن ماه آغاز به پذیره نویسی خواهد کرد.

مدیرعامل تامین سرمایه لوتوس پارسیان با بیان اینکه نهاد‌های مالی ایران  امروز به میزانی از رشد و تجربه دست یافته اند که می توانند به این عرصه وارد شوند گفت: صندوق سرمایه لوتوس پارسیان بیشتر با رویکرد زیست فناوری و سل تراپی با همکاری پژوهشگاه رویان در حوزه سلامت و حوزه تخصصی خود که وین تک است فعالیت می کند و عمده پرتفوی سرمایه گذاری به بخش های زیست فناورانه و سل تراپی اختصاص دارد.

علی تیموری با بیان اینکه موسسین این صندوق، تامین سرمایه لوتوس پارسیان، پژوهشگاه رویان، مجموعه برکت تل، شرکت سرمایه گذاری پویا و گروه مالی پارسیان هستند و طرح های نوآورانه، تحقیق و توسعه، شرکت‌های نوپا محور این صندوق را تشکیل می‌دهد، گفت: در صورت موفقیت پروژه‌های سرمایه گذاری شده، امکان تجاری سازی آن فراهم می شود.

تیموری در مورد میزان سرمایه گذاری صندوق لوتوس بیان کرد: میزان سرمایه این صندوق مبلغ ۵۰ میلیارد تومان است که پذیره نویسی در سه مرحله ۱۵ میلیاردی، ۲۰ میلیاردی و ۱۵ میلیارد تومانی طی فرایند یک ساله انجام می شود.

مدیر عامل تامین سرمایه لوتوس پارسیان ادامه داد: تقریبا ۸۰ درصد پرتفوی مشخص شده و صندوق سرمایه گذاری جسورانه لوتوس پارسیان با نگاهی به آینده و با تاکید بر حفظ حاکمیت شرکتی ریسک های سرمایه گذاری را کاهش خواهد داد.

علی تیموری افزود: سود پرداختی این صندوق به دلیل جسورانه بودن آن مشخص نیست و حداقل سرمایه گذاری در این صندوق برای اشخاص حقیقی ۵ واحد(معادل ۵ میلیون تومان) و برای اشخاص حقوقی ۳۰ واحد ( معادل ۳۰ میلیون تومان) است.علاوه بر این، پژوهشگاه رویان به صورت انحصاری با این صندوق فعالیت می کند.

وی افزود: خیلی وقت‌ها وقتی صحبت از حوزه دانش ‌بنیان می‌شود افراد فکر می‌کنند این موضوع یک بحث فانتزی است، در حالی که اگر به آمارهای این موضوع دردنیا توجه کنیم، نشان می‌دهد که این حوزه فانتزی نیست بلکه یک حوزه اجتناب‌ناپذیر برای ایران است. در دنیا ۸۵ درصد محرک رشد اقتصادی حوزه‌های دانش‌بنیان و فن‌آورانه بوده و این حوزه پرپتانسیل و از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

تیموری شندی ادامه داد: در ابتدای کار از این موضوع حمایت‌های دولتی صورت گرفت، اما آن طور که انتظار داشتیم شرکت‌های این حوزه شکل نگرفت. شاید یکی از دلایل این موضوع این است که آن محیطی که باید این شرکت‌ها در آن حوزه شکل می‌گرفت وجود نداشت ولی به نظر می‌رسد بازار سرمایه در حال بزرگ‌ شدن است و نهادهای مالی می‌تواند به شکل‌گیری این صندوق‌ها کمک خوبی کند.

در ادامه این جلسه، حسن کاظم زاده مدیر سرمایه گذاری جایگزین شرکت تامین سرمایه لوتوس پارسیان، اظهار داشت: مالکیت صندوق دارای سقف و کف است که کف خرید سرمایه گذاری برای هر شخص حقیقی ۵ واحد یا ۵ میلیون تومان وبرای هرشخص حقوقی ۳۰ واحد یا ۳۰ میلیون تومان و سقف خرید هم برای هر شخص حقیقی ۳۰۰۰ واحد یا ۳ میلیارد تومان و برای اشخاص حقوقی ۶۰۰۰واحد یا ۶ میلیارد تومان است.

3وی ادامه داد: ۵۰ هزار واحد از صندوق عرضه خواهد شد که قیمت هر یک از این واحد‌ها ۱ میلیون تومان است همچنین خریداران می‌توانند ۳۰ درصد از مبلغ را در زمان پذیره نویسی و مابقی را یک ماه پس از اعلام پرداخت کنند.

مدیر سرمایه گذاری جایگزین شرکت تامین سرمایه لوتوس پارسیان در مورد نحوه واگذاری سهم بیان کرد: واگذاری مالکیت روی تابلوی مجزای فرابورس بصورت توافقی و مذاکره ای امکان پذیر است.

وی با اشاره به این که شرکت تامین سرمایه لوتوس پارسیان مذاکرات مداومی را با پژوهشگاه رویان انجام داده است و قرارداد‌های حقوقی محکمی میان این دو تنظیم شده است، گفت: اشخاص حقیقی برای خرید نیاز به امضا بیانیه ریسک دارند و به دلیل ریسک‌های بیشتری که متوجه این سرمایه‌گذاری است باید اظهارنامه توانایی مالی را پرکنند.

در پایان این نشست مدیر عامل تامین سرمایه لوتوس پارسیان در پاسخ به این سوال که  این صندوق با پژوهشگاه رویان به عنوان شرکتی با سابقه ۲۵ ساله، همکاری دارد؛ آیا می‌توان این نوع سرمایه گذاری را جسورانه خواند؟ گفت : این صندوق در نظر دارد در ۵ تا ۶ پروژه ای که پژوهشگاه رویان طراحی کرده سرمایه گذاری کند و با توجه به اینکه احتمال موفقیت هر یک از این پروژه ها مشخص نیست،  می‌توان این سرمایه‌گذاری را جسورانه خواند.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *