شرکت سرمایه گذاری خطرپذیر Andreessen Horowitz شرکتی با سرمایه ۲٫۵ بیلیون دلار است که توسط Marc Andreessen و Ben Horowitz تاسیس گردیده است. محل شرکت: امریکا، ایالت کالیفرنیا. آدرس وب سایت: a16z.com

بین سال های ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۹، دو نفر موسس این شرکت، سرمایه گذاران فعالی در شرکت های فناوری محور بودند و بطور جدا یا با هم، مجموعا ۴ میلیون دلار در ۴۵ شرکت نوپا از جمله Twitter سرمایه گذاری نمودند و بدین ترتیب جزء معروفترین فرشتگان کسب و کار شناخته شدند. در ۶ جولای ۲۰۰۹، با سرمایه اولیه ۳۰۰ میلیون دلار شرکت VC خود را تاسیس نمودند؛ سپس در نوامبر ۲۰۱۰، ۶۵۰ میلیون دلار دیگر افزایش سرمایه دادند. از محل این دو سرمایه، در کمتر از ۲ سال، شرکت مجموع مبلغ ۱٫۲ بیلیون دلار سرمایه را تحت مدیریت خود قرار داده بود. در ژانویه ۲۰۱۲ با خروج از سومین طرح خود به مبلغ ۱٫۵ بیلیون دلار، شرکت ۲٫۷ بیلیون دلار دارایی تحت مدیریت خود قرار داد.

Andreessen Horowitz

این شرکت در سال ۲۰۱۱ رتبه نخست VC های دنیا را از موسسه Investor Rank بر اساس شبکه و سطح سندیکاسازی باسایر VC ها بدست آورد. شخص Andreessen همچنین در سال ۲۰۱۱ رتبه ۱۰ لیست Forbes Midas سرمایه گذاران برتر فناوری را از آن خود کرد و به همراه Horowitz توانست رتبه ۶ Vanity Fair و رتبه اول CNET در زمینه موثرترین سرمایه گذار را بدست آورد.

از جمله سرمایه گذاری های این شرکت می توان به سرمایه گذاری ۵۰ میلیون دلاری به ازای ۲٪ سهام Skype در سال ۲۰۰۹ اشاره نمود. بسیاری تصور می نمودند که ریسک این سرمایه گذاری بسیار بالا است چون معتقد بودند Skype بر اثر مشکل مالکیت معنوی از یک سو و حمله رقابتی مستقیم Google و Apple شکست خواهد خورد. Horowitz در این زمینه با مجله Wall Street بدین ترتیب مصاحبه نموده است: «زمانی که ما سهام Skype را از eBay خریداری کردیم، بسیاری تصور می کردند که این شرکت مانند بسیاری شرکت های اکتساب شده دیگر، مزیت رقابتی خود را از دست داده است. اما ما با بررسی متوجه شدیم Skype مهندسین کلیدی در اختیار دارد که کاملا به ماموریت شرکت پایبند هستند و در زمان فروخته شدن به eBay، همچنان برای حفظ Skype بعنوان شرکت ارتباطی آینده تلاش کردند.» این پیش بینی ها زمانی که Skype در ۲۰۱۱ به مبلغ ۸٫۵ بیلیون دلار به شرکت Microsoft فروخته شد، نادرست از آب درآمد.

سرمایه گذاری دیگر این شرکت مبلغ ۸۰ میلیون دلار در شرکت Twitter بود و بدین ترتیب، این VC اولین شرکتی بود که در همه چهار شرکت ارزشمند حوزه ارتباطات اجتماعی سرمایه گذاری نموده بود: Facebook، Groupon، Twitter و Zynga. همچنین این شرکت در Airbnb، Lytro، Jawbone، Foursquare و سایر شرکت های فناوری محور سرمایه گذاری نموده است.

شرکت Andreessen Horowitz هم در مراحل ابتدایی رشد شرکت های نوپا سرمایه گذاری می کند –که ممکن است تنها ۵۰ هزار دلار سرمایه گذاری نماید – و هم در شرکت های توسعه یافته که ده ها میلیون دلار سرمایه می خواهند.

این شرکت در حال حاضر در ۱۵۶ شرکت سرمایه گذاری نموده است که شامل ۹۰ شرکت و ۵۶ شرکت نوپا بوده است. حوزه تخصصی سرمایه گذاری این شرکت در زمینه موبایل، بازی، اجتماعی، اقتصاد الکترونیک، آموزش و IT شرکت ها(شامل فضای ذخیره سازی ابری، امنیت و نرم افزار بعنوان خدمت) می باشد. در سال ۲۰۱۳ نیز این شرکت در کسب و کارهای نوپای Soylent، Oculus Rift، Coinbase و Clinkle سرمایه گذاری نموده است.

به خروج های این VC نیز ذیلا اشاره شده است.

Groupon IPO ۲۰۱۱
Instagram اکتساب ۲۰۱۲
Skype اکتساب ۲۰۱۱
Zynga IPO ۲۰۱۱
Nicira اکتساب ۲۰۱۱
Silver Tail Systems اکتساب ۲۰۱۱

ساختار این VC‌ از جهات گوناگون با VC های دیگر متفاوت است. در شرکت Andreessen Horowitz بجای اینکه تمام شرکای اصلی (GPها) تخصص یک صنعت را داشته باشند، هر شریک متخصص و مامور به فعالیت در پورتفوی خود است. همچنین شرکت Margit Wennmachers که شرکت باسابقه ای در زمینه بازاریابی است، در سال ۲۰۱۰ به این شرکت پیوست و پایگاه داده ای از طراحان، کدنویسان و مجریان را ایجاد کرد و از آن برای تکمیل موقعیت های شغلی مورد نیاز در شرکت های نوپا استفاده می نماید. و به این منظور در ساختار خود ۱۱ کارمند در زمینه جذب نیرو و کمک به توسعه شرکت های نوپا دارد که عمدتا در VC ها غیرمعمول است.

مرجع: http://en.wikipedia.org/wiki/Andreessen_Horowitz